DETOX ..... ano či ne? A k čemu vlastně je?Detox a detoxikace je jedním z nejskloňovanějších slov ve výživě. Někteří jsou zásadně proti a tvrdí, že držet detox je totální nesmysl, jiní si jej nemohou vynachválit. Neexistuje na toto téma jednotný a ucelený názor. Vsadím se, že velká většina vás alespoň jednou za život vyzkoušela nějakou zázračnou detoxikační tabletku či kůru a po doužívání byla buď nadšená či zklamaná, či ve vás zůstaly smíšené pocity zda to vůbec mělo smysl za to dávat peníze. Nebudu se vás tu snažit přiklonit na tu či onu stranu, pouze chci poskytnout informace a své zkušenosti tak abyste si každý mohl udělat obrázek sám.


CO JE TO DETOXIFIKACE?

Nejprve je potřeba si ujasnit co vlastně to zázračné slovíčko znamená. Definice detoxikace je zbavování těla toxinů. Ahaaa a co to ale jsou toxiny? Spousta lidí si řekne, ale já žiju zdravě, jím zdravě, cvičím, spím a piju dost vody...nebydlím ve městě apd...ale definice toxinů je trošku záludnější je to celý soubor různých látek, kterým je v dnešní době téměř nemožné se vyhnout, viz níže...


1. POTRAVINY

Potravinářský průmysl je jeden velký velký business a jelikož každý obchod se dělá za účelem zisku je také cílem zminimalizovat náklady, tudíž je do potravin přidáváno barvivo, různé náhražky, aditiva, konzervanty atd dalším problémem bývá často skladování potravin a ty se k nám na stůl mohou dostat již infikované například plísněmi (častý problém pečiva). Dále je tu maso, zvířata jsou často krmena GMO potravinami, kterým se sami vyhýbáme, ale i u zvířete platí, že jsou to co jí :-). Dále jsou tu plošně podávaná antibiotika zvířatům, hormony atd...myslím, že tohle je téma samo o sobě dost rozsáhlé. Kvalita potravin je vcelku diskutovatelné téma pokud nečtete etikety, více se nezajímate o původ potravin a spoléháte na reklamy tak se záměr může minout s účinkem.


2. OVZDUŠÍ

Kvalita ovzduší stále klesá. Je to dosud neměnný fakt. Automobilový průmysl zkvétá, přibývají továrny a to se samozřejmě podepisuje na kvalitě vzduchu, který dýcháme. Ten je plný plynů, které našemu organismu škodí a také těžkých kovů, které se nám usazují v našem těle. Elektromobily by mohly situaci do budoucna trochu zlepšit, ale na toto téma kolují zvěsti, že těžba materiálu na baterie do elektromobilů zatěžuje ovzduší několikanásobně více.....tak to je pak otázka zda elektromobily mají něco vyřešit, či je to jen chytrý obchodní tah...?


3. VODA

Pokud si dáte do vyhledáváče kvalita vody, vyskočí na vás dost odkazů o tom jak kvalita vody klesá a bude hůře. Čističky vod se potýkají s problémy s pesticidy, sinicemi a nově také mikroplasty...zde přikládám odkaz a názor si můžete udělat sami http://www.avcr.cz/en/media/news-archive/Kvalita-pitne-vody-klesa-mini-vedci


4. STRES

Stes je trochu jiná kategorie, než faktory výše zmíněné, není to nic co konzumujeme či dýcháme, nýbrž co se nám děje. Všeobecně je známý fakt, že stres negativně ovlivňuje organismus člověka. Stres spouští v těle hormonální reakce a dlouhodobý stres se může projevit například sníženou imunout, nespavostí atd... Je jasné, že pokud jste ve stresu, nefungují procesy ve vašem organismu tak jak by fungovaly za normálních okolností a tuďíž se dá předpokládat, že i funkce orgánů, které jsou odpovědny za odvod toxinů v těle nemůsí být úplně správná.


5. KRÉMY, LÉKY, KOSMETIKA, ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY ATD

Veškeré tyto prostředky a přípravky obsahují spousty chemických látek, které se skrze naší kůži či orálně v případě léků, dostávají do organismu. Samozřejmě u něčeho v malém až zanedbatelném množství, dle toho co to je a jak často to používáme. Zkuste se sami zamyslet, čím se mažete, čím myjete nádobí, v čem perete prádlo, jak často si dáte nějakou tu pilulku....?!!!TĚLO SE UMÍ DETOXIFIKOVAT SAMO!!!

Je potřeba si uvědomit, že detoxikace je proces, který v těle probíhá neustále i bez našeho přičinění. Tělo se zbavuje toxinů neustále a z těla je odvádí, močí, stolicí, potem i dýcháním. Orgány, především játra, ledviny, kůže, lymfatický systém, plíce, močové ústrojí a střeva jsou zodpovědny za odvod většiny škodlivých látek z těla. Setkala jsem se s názorem, že detoxikaci není potřeba dělat právě proto, že tělo to přeci umí samo. Ano umí....ale pokud jíme nekvalitní potraviny, žijeme ve velkoměstě, jsme ve stresu je pravděpodobnost, že v těle máme více škodlivin než člověk, který žije na vesnici a vše si pěstuje sám.


A PROČ TEDY DETOX ČI OČISTU PROVÁDĚT???

Detoxikaci nebo také očistu těla provádíme za účelem podpoření činnosti výše zmíněných orgánů. Jasně, že sama nějaka tabletka vás nespasí, ale může například podpořit činnost daného orgánu jako například ostropestřec podporuje regenareci jater.


ZPŮSOBY OČISTY

Pokud chcete své tělo v detoxifikaci podpořit neberte to jako jednorázovou záležitost, lepší než si rovnou kupovat zázračné prostředky je dobré se zamyslet nad svým životním stylem. Aby se vaše tělo cítilo lépe a fungovalo tak jak má, měli byste se zaměřit nejprve na následující:


1. Úprava stravy a pitného režimu (omezit konzumaci vysoce průmyslově zpracovaných produktů, zařadit hodně zeleniny, konzumovat luštěniny, zařadit "hodné" tuky, ryby a pít především vodu)

2. Eliminovat kávu, alkohol, cigarety (pozor: káva je rovněž antioxidant, není potřeba ji eliminovat úplně ale vypít do 3 šálků denně)

3. Pravidelná pohybová aktivita (nemusíte si hned koupit permanentku do fitka, ale jednoduše se nějak hýbat, procházky, místo výtahu chodit po shodech apd)

4. Dechová cvičení (existují různá dechová cvičení vycházející z jógy, která podporují detoxikaci těla)

5. Spánek (pravidelný, kvalitní spánek je pro správné fungování organismu naprosto nezbytný)
!!!Až po úpravě životního stylu bych volila nějaké doplňky stravy. Upřímně pokud se budu cpát junk food, pít moc alkoholu a kouřit tak mi sebezázračnější pilule či nápoje nepomohou!!!


Nebudu zde jmenovat všechny různé prostředky k detoxikaci těla, jen pár, které znám či mám osobně vyzkoušené:


PŮST

půst je jeden z nejstarších způsobů jak podpořit detoxikaci těla. Je to jednoduché, minimálně 24 hodin nejíte nic jen pijete spoustu vody nejlépe převařené. Tím, že alespoň den nekonzumujete stravu, tělo ušetřenou energii z trávení použije na spuštění regeneračních procesů organismu. Samapravidelně jednodenní půsty držím, s měsíčními fázemi. Kromě zmíněných účinků na organismus je to skvělý trénink vůle.CHLORELA, SPIRULINA A DALŠÍ ZELENÉ VĚCI

před několika lety zažily zelené potraviny veliký boom, kdo z nás to nezkoušel že? Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, která pomahá odvádět z těla těžké kovy. Ze zelených potravin má dle mě nejvíce detoxikační účinky. Spirulina se považuje za superpotravinu, obsahuje mnoho vitamínů a bílkovin. Pokud tedy máte tyto zelené potraviny rádi, je dobré začít chlorellou, která vás pročistí a pak užívat spirulinu, ta dodá tělu živiny. Můžete přidat i mladý ječmen, ten je rovněž bohatý na živiny.


HOUBY

různých hub je celá škála, nejvíce známe asi Reishi a Cordyceps. Reishi se přezdívá "božská houba nesmrtelnosti", podporuje imunitu, zlepšuje buněčný metabolismus a odstrňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech. Cordyceps rovněž podporuje imunitu, ale také vitalitu a potenci.

BŘEZOVÁ MÍZA

mým nejoblíbenějším způsobem spolu s půsty je výtažek z březové mízy. Březová míza se používala jako prostředek k očistě organismu již po staletí a to při různém zažížení organismu či problémech s pokožkou. Působí především na vylučovací soustavu. Pokud máte na zahrádce břízu tak si můžete březovou mízu odebrat i sami a není potřeba ji kupovat. Důležité je ji vždy sbírat na jaře, nežli se začnou nalévat pupeny.


DETOXIKAČNÍ JÍDELNÍČKY

těch existuje na internetu celá řada. Většinou je jejich principem, že za pomocí vlákniny se vám více pročistí střeva a navíc bývají zařazovány potraviny, které přirozeně podporují detoxikační procesy v těle.


A jak pocítíte takovou očistu na těle? Nejčastější je nepříjemná bolest hlavy, která ale po několika dnech odezní. Může se vám změnit zápach potu, moči a stolice. Občas se může i na kůži projevit vyrážka či vyšší výskyt pupínků. Jako důležité považuji během očist pít hodně vodu.


Zajímavé